Seyyaf & Hümeyra

Hayırla Büyüyün…

Bebeğin Kulağına Ezan ve Kamet Okumak

Posted by ummuseyyaf 10 Aralık 2010

Bilindiği üzere Türkler kavim olarak İslam’ı seçtiklerinden bu yana bu dinin gereklerini hayatlarına uygulamışlar, Osmanlı’da Yavuz’un Hicaz’ı fethi ve halifelik ünvanını almasıyla İslam sancaktarlığı yapar hale gelmişlerdir. Bundan ötürü geleneğimizde yer alan bazı uygulamaların sadece örfi olduğunu düşünmemek gerekir. Bunlardan birisi yeni doğan bebeğin sağ kulağına ezan, sol kulağına kamet okunması uygulamasıdır.

Hastaneden eve gelince bir aile büyüğü-ki genelde dedeler yapar bu işi- bebeğin kulağına ezan okuyarak ismini koyar. Seyyaf doğmazdan evvel Peygamberimizin(s.a.v.) çocuklara karşı muamelesi üzere epey bi kitap inceledim. Bu kitaplarda yeni doğan bebeğe yapılması gerekli uygulamaları bularak hepsini hastanede yanımda olmasını umduğum annem ve eşime talimat olarak vermiştim. (Müjde okurlar! yakında bunları kaynaklarıyla birlikte toparlayıp hizmetinize sunacağım. Böylece kısa yoldan yeni doğan müslüman bir bebeğe ne yapmanız gerektiğini bileceksiniz :) ) Ezan okunması meselesine gelince, Allah Rasulu çocuğun kulağının duyacağı ilk şeyin Allah’ın ismi olması gerektiğini, böylece ummu’s-sıbyan denen cinin çocuğa yaklaşamayacağını belirtiyor. Yani hastaneden eve gelmeyi beklemeyin. Hemen orada okuyuverin ezanını. Bizim babamız çıplak bebişi alıp hemen oracıkta okumuş ezanını Allah razı olsun kendisinden :)

( Tahnik-hurma verilmesi-, isim, sünnet, akika, saç tıraşı gibi konuların da yer aldığı yazıyı yakında inşaAllah paylaşacağım.)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s

 
Takip Et

Her yeni yazı için posta kutunuza gönderim alın.

Diğer 239 takipçiye katılın

%d blogcu bunu beğendi: